Portal społeczności chrześcijańskiej

LoveWorldChristianNetwork.org

Polscy święci

Polska jest jednym z tych krajów na świecie, w których znaleźć można jedną z największych liczb osób świętych i błogosławionych. Jednocześnie wiąże się to z wszystkimi wiekami historii naszego kraju, jak również poprzez miejsce urodzenia lub prowadzenia działalności danego człowieka, uznanego później za świętego. Praktycznie za każdego papieża w historii następowało uświęcanie jednego lub nawet kilku wybranych ludzi, którzy zdziałali cuda podczas swojego życia, a także tych, którzy umarli męczeńską śmiercią, dla ich docenienia, upamiętnienia, uhonorowania. Wśród polskich świętych i błogosławionych należy między innymi wymienić takich, jak: św. Antoni, św. Wojciech, św. Stanisław, św. Urszula, św. Regina, św. Faustyna, św. Benedykt i wielu innych. Niektórzy urodzili się w Polsce, inni tylko tutaj działali i dlatego zostali uhonorowani. Warto jest tutaj zauważyć fakt, że najczęściej jeśli ktoś zostaje uznany osobą świętą czy błogosławioną, to jednocześnie staje się swoistym patronem określonej grupy osób bądź kwestii, którymi się zajmuje.

W naszym kraju jest wielu świętych kanonizowanych. Należą do nich święty Wojciech, męczennik, Izaa Jan Krystyn, Mateusz, Benedykt, Bruno z Kwerfurtu, święty Andrzej Świerad, święty Benedykt pustelnik, Otto z Bambergu, święty Stanisław z Biskupa ze Szczepanowa, święta Jadwiga Śląska, Jacek Odrowąż, święta Kinga, święta Jadwiga Królowa Polski, święty Jan Kanty, święty Szymon z Lipnicy, święty Jan z Dukli, święty Kazimierz, święty Stanisław Kostka, święty Melchior Grodziecki, święty Jan Sankandra, święty Jozafat Kuncewicz, święty Andrzej Bobola, święty Klemens Hofbauer, święty Brat Albert, święty Rafael Kalinowski, święty Zygmunt Gorozdowski, święty Józef Wilczewski, święty Sebastian Pelczar, święta Faustyna, święta Urszula Ledóchowska, święty Maxymilian Kolbe, święta Teresa Benedykta od Krzyża. Wszyscy święci, którzy zostali wymienieni są czczeni w kościele rzymsko-katolickim. Ponieważ większość jest wyznania rzymsko-katolickiego, dlatego są oni najbardziej popularni na terenie naszego kraju.

Św. Antoni

Właściwie w Polsce było już kilku Antonich, którzy zostali beatyfikowani. Na uwagę wśród nich zasługuje między innymi Antoni Rewera. Żył on w latach 1869 do 1942 roku. Zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. Był duchownym katolickim, prałatem. Po święceniach pracował jako profesor, wychowawca i wicedyrektor Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Był wielkim społecznikiem. W 1942 roku został aresztowany przez grupy gestapo, przesłuchiwany i torturowany. Ostatecznie w Dachau zmarł po prostu z wycieńczenia.

Św. Benedykt

Był on uczniem i towarzyszem św. Andrzeja Świerada. Zginął około 1037 roku. O jego życiu można się głównie dowiedzieć na podstawie opisów z około 1064 roku wykonanych przez biskupa Maurusa poprzez relacje św. Benedykta. Prowadził on praktycznie pustelnicze życie. Niektórzy twierdzą, że był Słowakiem. Ze św. Andrzejem spotkali się w benedyktyńskim opactwie. Został pochowany obok św. Andrzeja Świerada w opackim klasztorze. Relikwie znajdują się w srebrnej trumnie w kaplicy św. Barbary w katedrze Nitry. Wspomnienie o nim przypada na dwudziestego pierwszego lipca.

Św. Faustyna

Właściwie nazywała się Helena Kowalska, ale znana jest jako św. Siostra Faustyna Kowalska. Była zakonnicą ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka. Przede wszystkim jest ona znana z głoszenia kultu Miłosierdzia Bożego. Jest też autorką „Dzienniczka”. Była ona wątłego zdrowia. Nawet zwykłe przeziębienie trwało u niej miesiąc. Ostatecznie umarła na gruźlicę, która nie została na początku rozpoznana. Była świadoma do ostatniej chwili. Pochowana została w Łagiewnikach w Krakowie.

Św. Regina

Właściwie nazywała się Regina Protmann. Była ona założycielką Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy, tak zwanych katarzynek. Pochodziła z bogatej rodziny. W wieku dziewiętnastu lat postanowiła poświęcić się dla stanu duchownego. Na patronkę i orędowniczkę zgromadzenia, które założyła, wybrała św. Katarzynę Aleksandryjską. Siostry niosły pomoc między innymi przy epidemiach, prowadziły szkoły dla dziewcząt, przedszkola i sierocińce. Została beatyfikowana w 1999 roku przez Jana Pawła II. Jej wspomnienie jest osiemnastego stycznia.

Św. Stanisław

Istniało w historii naszego kraju wielu Stanisławów, duchownych, którzy zostali beatyfikowani. Jednocześnie na szczególną uwagę zasługuje tutaj Stanisław Kostka, herbu Dąbrowa. Najprawdopodobniej żył on w latach 1550 do 1568. Był jezuitą, świętym katolickim. Jednocześnie został on uznany za jednego z patronów Polski. Zmarł na malarię w Rzymie. Kult jego osoby narodził się praktycznie natychmiast. Został beatyfikowany w 1606 roku przez papieża Pawła V, a kanonizowany przez papieża Benedykta XIV w 1726 roku. Jego święto obchodzone jest trzynastego listopada.

Św. Urszula

Znana jest jako Urszula Ledóchowska, a właściwie nazywała się Julia Ledóchowska. Żyła w latach 1865 do 1939 roku. Urodziła się w Loosdorf, a zmarła w Rzymie. Była założycielką Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Była niezwykle ceniona i szanowana przede wszystkim za swoje poświęcenie dla innych, głównie dzieci, a także za nieustającą pogodę ducha. Została ona beatyfikowana w 1983 roku w Poznaniu przez papieża Jana Pawła II, a w maju 2003 roku została kanonizowana. Od 2006 roku jest patronką Sieradza. Jej imieniem nazwano wiele parafii i szkół.