Portal społeczności chrześcijańskiej

LoveWorldChristianNetwork.org

Świątynie w Austrii

Austria jest jednym z państw, w których faktycznie podziwiać można tysiące, bo nie setki, kościołów i katedr. Największe ich skupisko znajduje się w stolicy kraju, czyli we Wiedniu. Pozostałe przede wszystkim zlokalizowane są w największych turystycznie atrakcyjnych miejscowościach tego państwa, czyli głównie w Grazu, Linzu, Salzburgu oraz Innsbrucku. Charakteryzują się one przede wszystkim ogromnym przepychem we wnętrzu większości tych kościołów, ogromem cudownych figur, ołtarzy, obrazów itp. Niektóre kościoły z zewnątrz wyglądają nawet niepozornie, a w środku wprost ociekają złotem i przepychem. Bywa też i odwrotnie, że z zewnątrz kościoły wyglądają wspaniale, a w środku są jednymi z wielu. Jednocześnie w Austrii owa druga opcja tak naprawdę zdarza się rzadko. Trzeba przyznać, że tamtejsze kościoły i katedry są wyjątkowe i niepowtarzalne. W żadnym innym państwie nie ma takich kościołów, jak właśnie w Austrii. Każdy z nich jest inny i wyjątkowy, warty odwiedzenia i zobaczenia.

Graz

Szczególnie na uwagę zasługuje tutaj katedra Świętego Idziego, z niemieckiego określana jako Sanktagydiuskathedral. Jest to swoista świątynia biskupia diecezji Graz-Seckau na terenie Austrii. Została ona wybudowana w stylu typowo gotyckim. Budowana była w latach 1438-1462. Projekt tworzony był przez Hansa Niesenbergera. Dawniej był to kościół. Miano katedry uzyskała ona w roku 1786. Jest jedną z popularniejszych katedr znajdujących się na terenie Austrii. Jednocześnie jest jednym z najważniejszych punktów turystycznych w Graz.

Salzburg

Znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych. Na uwagę zasługuje między innymi katedra św. Ruperta, inaczej Sanktrupertkathedral. Jest to praktycznie główna światynia diecezji Salzburg. Została ona wybudowana dokładnie w latach od 1614 do 1628 roku. Charakteryzuje się ona stylem barokowym. Projektantem był włoski architekt Santino Solari. Katedra została wybudowana na miejscu dawnej średniowiecznej katedry. W katedrze tej między innymi ochrzczony został Wolfgang Amadeusz Mozart. Ponadto wiele innych osobistości ważnych dla historii Austrii również zostało tam poświęconych.

Linz

Znajduje się tam jedna z najpopularniejszych austriackich katedr o nazwie Nowa Katedra. Została ona podniesiona w 1855 roku za sprawą biskupa Francuszka Rudigiera. Budowa rozpoczęła się w 1862 roku, a z kolei w 1924 roku biskup Johannes Gfollner konsekrował gotowy już budynek. Od tej pory nazywa się ona też Katedrą Najświętszej Marii Panny. Projektem zajął się Vincent Statz. Katedra została wykonana w stylu neogotyku francuskiego. Ma ona dwadzieścia tysięcy miejsc siedzących. Jest to jedna z największych katedr w Austrii.

Katedra św. Szczepana

Pełna nazwa to katedra Świętego Szczepana Męczennika w Wiedniu. Jest ona niesamowitą wprost dumą i symbolem Wiednia. Jednocześnie większość miejskich dróg prowadzi właśnie do niej, która stanowi serce miasta. Jednocześnie jest ona znana z przedstawień malarskich i graficznych w historii miasta. Znajduje się ona na środku Stephansplatz, serca Wiednia. Należy ona do największych świątyń na terenie Europy. Jej długość to sto siedem metrów, a szerokość trzydzieści cztery metry. Posiada cztery wieże, dwadzieścia dwa dzwony, wiele fresków, malowideł, figurek i kolumn.

Kościół Wotywny

Właściwa nazwa to Votivkirche. Mieści się w Wiedniu. Został on wybudowany w dziewiętnastym wieku w stylu neogotyckim. Mieści się on przy głównym bulwarze miasta o nazwie Ring. Jego architektem był Heinrich von Ferster. Nawiązał on do charakterystycznych gotyckich form katedr francuskich i niemieckich. Między innymi podziwiać tam można takie elementy, jak sterczyny, pinakle, kwiatony, szczyty, maswerki, łuki odporowe i wiele innych. Wnętrze charakteryzuje się elementami typowymi dla gotyku, a także marmurowym pomnikiem nagrobnym hrabiego Niklasa Salma, ołatzem w formie tryptyku, który został wykonany w Antwerpii itp.

Kościół św. Piotra

Właściwa nazwa to Peterskirche. Mieści się on w Wiedniu. Jest to jedna z ciekawszych barokowych świątyń Austrii, szczególnie Wiednia właśnie. Znajduje się na placu św. Piotra, tak zwanym Petersplatz, obok Graben. Jest on otoczony wysoką zabudową, dlatego też widoczny jest praktycznie dopiero z bliska. Jest to jednocześnie jedyny kościół we Wiedniu, za którego wstęp należy płacić. Był on ulubionym kościołem cesarzowej Elżbiety (znanej jako Sissi). Miał on rangę kolegiaty i fary. Prowadzą tutaj duszpasterstwo kapłani z Opus Dei. Codziennie podziwiać można koncerty organowe.