Portal społeczności chrześcijańskiej

LoveWorldChristianNetwork.org

Świątynie w Niemczech

Istnieje wiele państw w Europie i na świecie, które posiadają swoje kościoły i katedry godne uwagi. Jednocześnie należy pamiętać, że Niemcy są państwem wyjątkowym, pełnym sprzeczności, różnych religii, odłamów katolicyzmu itp. Jednocześnie państwo to przeszło wiele w swojej historii. Między innymi dlatego jest ono warte uwagi. W praktycznie każdym większym mieście znaleźć można naprawdę imponujące i ciekawe kościoły. Jednocześnie największe ich skupisko znajduje się w Berlinie oraz w Brandenburgii, a także w Bawarii, ze względu głównie na tamtejszą kulturę, tradycje, jak i reprezentacyjność samych tych okolic i ich znaczenie w historii państwa niemieckiego. Między innymi warto jest tutaj zwrócić uwagę na nie tylko stolicę Niemiec, ale również na kościoły i katedry znajdujące się na przykład w Lubece, Kolonii, Hamburgu czy Monachium. Można zauważyć jak bardzo różnią się one między sobą reprezentowanymi przez nie stylami zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Podziwiać można kościoły praktycznie wszystkich stylów architektonicznych historii.

Berlin

Znajduje się tam jedno z największych skupisk kościołów i katedr w całym państwie niemieckim. Między innymi wymienić należy znajdujące się tam: katedra św. Jadwigi, kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, kościół Mariacki, św. Mateusza oraz św. Mikołaja. Przede wszystkim reprezentują one styl gotycki ze średniowiecza, a także barokowy, a także styl romański. Mają one względnie bogate wnętrza, a także charakterystyczne i ciekawe ornamenty zewnętrzne. Należy przyznać, że stanowią one wprost świetne punkty turystyczne podczas zwiedzania Berlina.

Lubeka

Jest to jedno z weselszych miast znajdujących się w Niemczech. Należało ono do grupy miast hanzeatyckich. Wśród tamtejszych budynków na uwagę zasługują takie kościoły, jak: św. Idziego, św. Jakuba, kościół Mariacki, katedra, kościół Parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Katarzyny oraz św. Piotra. Utrzymane są one przede wszystkim w stylu romańskim, gotyckim i barokowym, jednakże ten ostatni tylko w kilku przypadkach. Jeśli ktoś był kiedyś w Szczecinie, to znajdujące się tam kościoły są niezwykle podobne do kościołów Lubeki.

Kolonia

Kolonia jest jednym z największych miast znajdujących się na terenie Niemiec. Znajduje się tam wiele różnego typu kościołów i jedna katedra. Między innymi wymienić należy: kościół Najświętszej Marii Panny na Kapitolu, antonitów, kartuzów, św. Pantaleona i inne. Pierwszy z nich jest największy z romańskich kościołów, które znajdują się w tym mieście. Ma sto metrów długości a czterdzieści metrów szerokości. Został on wybudowany w miejscu dawnej świątyni z pierwszego wieku naszej ery. Dawna świątynia dedykowana była Jupiterowi, Junonie i Minerwie.

Hamburg

Hamburg jest praktycznie miastem „morskim”. Całe miasto jest praktycznie przystosowane do życia nad wodą. Istnieje tam wiele kościołów, z których pięć określany jest jako Pięć Głównych Kościołów Hamburga, tak zwane Hamburger Hauptkirchen. Są wśród nich następujące kościoły: św. Piotra, św. Katarzyny, św. Michała, św. Jakuba, św. Mikołaja (dawniej), a św. Mikołaja w Harvestehude (obecnie). Kościoły te mieszczą się w ścisłym centrum miasta, praktycznie wyznaczają jego granice. Patrząc na miasto z Binnenalster można obserwować je wszystkie umieszczone w jednym praktycznie rzędzie.

Katedry w Niemczech

Najczęściej dzieli się je na katolickie oraz luterańskie katedry Niemiec. W pierwszej grupie znajdują się między innymi: katedry w Akwizgranie, Bambergu, Bonn, Essen, Spirze, Trewirze, Limburgu, Moguncji, Monachium, Monastyrze, Hildesheim, Pasawie, Frankfurcie nad Menem, Dreźnie i wiele innych. Z kolei w drugiej grupie wymienić należy chociażby takie katedry, jak te w Brunszwiku, Halberstadt, Magdeburgu, Ulm czy Miśni i inne. Budowane były one w podobnych stylach, głównie średniowiecznych i barokowych.

Brandenburgia

Brandenburgia jest dosyć dużym obszarem, w większości znajdującym się głównie nad Odrą. Przede wszystkim kościoły, które zasługują tam na uwagę, mieszczą się we Frankfurcie nad Odrą. Są to przede wszystkim kościół Mariacki, Pokoju, św. Jerzego oraz św. Krzyża. Są to kościoły rzymskokatolickie i ewangelickie. Utrzymane są one przede wszystkim w stylu romańskim i gotyckim. Powstały w około trzynastym i czternastym wieku. Cieszą się dużą popularnością ze względu na przyjemny, wprost przyciągający wzrok widok.