Portal społeczności chrześcijańskiej

LoveWorldChristianNetwork.org

Świątynie w Hiszpanii

Jest to jeden z najbardziej katolickich krajów nie tylko w Europie, ale i na świecie. Jednocześnie podziwiać tam można mnóstwo, w tysiące, kościołów i katedr godnych uwagi zarówno dla gorących katolików, jak i turystów po prostu. Należy przyznać, że praktycznie w każdym mieście, szczególnie w tych większych, znaleźć można godne uwagi kościoły. Wszystkie one są niezwykle wyjątkowe, unikalne. Nie ma drugiego takiego samego lub bardzo podobnego kościoła czy katedry na świecie, zarówno pod względem wyglądu zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Jest to też jeden z krajów, w których znajduje się największa liczba kościołów i katedr w całej Europie i w ogóle na świecie. Największa ich ilość mieści się przede wszystkim na terenie Madrytu oraz Barcelony. Niektóre z nich mają nawet status bazyliki. Należy przyznać, że można tam podziwiać kościoły zbudowane praktycznie w każdym stylu architektonicznym, od średniowiecza, aż po współczesność. Zatem każdy znajdzie tam coś idealnego dla siebie.

W kraju basków budowano kiedyś bardzo dużo kościołów. Wiele z nich przetrwało do dzisiejszych czasów i nadal służy wiernym do modlitwy. Hiszpania jest krajem od dawien dawna bardzo katolickim. Do słynnych kościołów należy katedra św. Eulalii w Barcelonie, w Santiago de Compostela, w Valladolid, Bazylika Nuestra Seriora del Pilar, Katedra w Grenadzie, katedra w Segowii, w Walencji, Mezquita, katedra świętej Marii w Sewilli, Catedral de la Almudena i inne. Wiele z tych kościołów do dziś ma swoich wiernych, jednak coraz częściej państwo odchodzi od kościoła i robi rozłam z kościołem, aby rozgraniczyć i stać się bardziej świeckim. Kościoły te mają bardzo bogate zdobienia, jak i wystrój. Najsłynniejszym jednak kościołem jest Santiago de Compostela, gdzie pielgrzymują wierni z całego świata. Kościół ten został też opisany przez słynnego pisarza Paulo Coelho w słynnych na cały świat książkach filozoficznych. Wielokrotnie można się pokusić o sformułowanie, że kościoły Hiszpanii wprost przyciągają do siebie jakimś niewidzialnym magnesem zarówno wiernych, jak i typowych turystów.

Katedra św. Eulalii

Katedra ta mieści się w Barcelonie. Jej pełna nazwa to Cathedra de la Santa Creu i Santa Eulalia, La Seu. Jest to jeden z najcenniejszych obiektów architektury w całej Hiszpanii. Została ona wybudowana w stylu gotyckim. Wniesiono ją w kilku etapach w ciągu dwóch wieków, od trzynastego do piętnastego. Pojawiła się ona na miejscu dawnej świątyni Rzymian. Z kolei w wieku dziewiętnastym dodatkowo uzyskała ona jeszcze neogotycką fasadę zachodnią. Jest to współcześnie siedziba archidiecezji barcelońskiej.

Bazylika La Merce

Jest to bazylika w Barcelonie, dokładnie przy dzielnicy Barri Gotic. Pełna jej nazwa to Basilica de la Mare de Deu de la Merce w języku katalońskim, a po hiszpańsku byłoby to: La Basilica de Nuestra Senora de la Merced. Została ona wybudowana w stylu barokowym. Została ona zbudowana w połowie osiemnastego wieku na miejscu dawnego kościoła z trzynastego wieku. Architektem był Josep Mas i Dordal. Została ona poświęcona Maryi, patronce tego miasta. Została ona wzniesiona zgodnie z zaleceniami kontrreformacji, w pełnym przepychu i na planie krzyża łacińskiego.

Santiago de Compostela

Jest to katedra, jedna z największych świątyń pielgrzymkowych na całym świecie. Jest to też meta drogi Świętego Jakuba. Znajdują się tam szczątki Św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa. Jest to też jedno z największych dzieł architektury w Hiszpanii. Została zbudowana w stylu romańskim. Jest jedną z najważniejszych świątyń średniowiecznych. Posiada w sobie liczne dzieła sztuki, głównie rzeźby romańskie. Na uwagę zasługuje też wielka kadzielnica, ponad siedmiusetletnia, która zawieszona jest na sklepieniu, dokładnie w miejscu krzyżowania się naw.

Kaplica św. Agaty

Kaplica św. Agaty to kaplica przede wszystkim, wybudowana w stylu gotyckim, rzymskokatolicka. Została ona wzniesiona w latach 1302 do 1316 roku. Leży ona przy Placa del Rei, czyli przy Placu Królewskim, dokładnie na terenie Barri Gotic. Jest to współcześnie część Muzeum Historii Barcelony. Czasami nazywana jest też Kaplicą Królewską. Została ona zbudowana specjalnie dla króla Jakuba II i jego małżonki Blanki Andegaweńskiej, która miała zastąpić dawną, o wiele skromniejszą kaplicę. Prace nadzorował Bertran Riquer, a potem Pere d’Olivery.

Sewilla

W całym mieście znajduje się kilka kościołów, które warte są uwagi. Wśród nich między innymi wymienić należy katedrę św. Marii. Została ona zbudowana w stylu gotyckim i to na miejscu meczetu muzułmańskiej dynastii Almohadów. Uważana jest ona za największy i jeden z najwspanialszy kościół gotycki na całym świecie. W jego wnętrzu na uwagę zasługują przede wszystkim takie elementy, jak: chór, capilla Mayor, capila Real, capilla de San Andres czy grobowiec Kolumba oraz Sacristia Mayor. Każdy z nich jest wprost zachwycający i wyjątkowy.

Grenada

Przede wszystkim na uwagę zasługuje tam katedra, dokładnie Catedral de Santa Maria de la Encarnacion, czyli Katedra Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia. Została ona wybudowana w stylu renesansowym. Jest ona dziełem przede wszystkim Enrique de Egas, który budowę rozpoczął w 1523 roku. Późniejsze prace kontynuował Diego de Siloe i Alonso Cano. Znajduje się tam muzeum z kielichami, krzyżami procesyjnymi i relikwiarzami, a także korona i berło królowej Izabeli, miecz Ferdynand i flagi z okresu podboju emiratu Grenady.