Portal społeczności chrześcijańskiej

LoveWorldChristianNetwork.org

Świątynie we Francji

Francja uważana jest za jedno z piękniejszych i najciekawszych państw na świecie, a już na pewno na terenie Europy. Znajduje się tam tysiące muzeów, pałaców, zamków, a także właśnie kościołów i katedr. Największe ich skupisko znajduje się w Paryżu oczywiście, stolicy Francji, ale w pozostałych większych i bardziej znaczących miastach tego kraju z pewnością ich również nie zabraknie. Wiele z nich reprezentuje sobą przede wszystkim style gotycki, renesansowy oraz barokowy, chociaż nie zabraknie również przedstawicieli z pozostałych stylów architektonicznych, które zna historia. Należy przyznać, że przyciągają one wprost miliony turystów, przede wszystkim ze względu na swój cudowny wygląd, majestatyczną budowę, wspaniałe wnętrza i niesamowity wygląd zewnętrzny. Jednocześnie trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, że Francja zawsze stawiała przede wszystkim na piękno, bogactwo i przepych swoich budowli. Najczęściej budowane były one na polecenie kolejnych francuskich królów, zgodnie z ich planami i wymaganiami.

We Francji po rewolucji kościoły stały się mniej popularne. Do kościołów należą opactwo w Cluny, Oratorium w Germingny- des-Pres, św. Józefa w Hawrze, Bazylika Notce Dame de la Garde w Marsylii, Sw. Piotra i Pawła w Nantes, Krzyża Świętego w Nantes, Matki Bożej Wspomożycielki w Nicei, Katedra w Noyon, Kościół św. Michała w Hawrze, św. Michała Archanioła w Mentonie, Collegiale Saint-Martin de Montmorency, kaplica Notce Dame du Haut i wiele, wiele innych. Kościoły we Francji nie są tak popularne. Państwo to jest świeckie i bardzo zwraca uwagę, i przestrzega swojej świeckości, dlatego kościoły we Francji są bardziej zabytkami niż świątyniami. Budowane były w czasach królów, a burzone podczas rewolucji francuskiej. W dzisiejszych zaś czasach kościoły nadal nie są oblegane przez społeczeństwo tego kraju. Młodzież traktuje je też jako zabytki epok, które minęły i nie ma wśród niej powołań kapłańskich. Należy jednakże przyznać, że stanowią one wprost świetne punkty turystyczne, nie tylko pod kątem religijnym, ale i architektonicznym.

Paryż

Paryż jest miastem, które charakteryzuje się wprost niesamowitym ogromem ilości kościołów i katedr, znajdujących się na jego terenie. Między innymi wymienić należy takie kościoły, jak: Saint Augustyn, Saint Laurent, Saint Pierre de Montmartre, Notre-Dame, de la Madeleine, Sacre-Coeur, Saint Clotilde, Saint-Denis, Saint Roch, Dome des Invalides, Saint Germain l’Auxerrois, de la Saint Trinie, Saint Severin, Val-de-Grace i wiele innych. Charakteryzują się one przede wszystkim stylem gotyckim, niektóre z elementami renesansowymi lub barokowymi.

Marsylia

Marsylia jest obszernym regionem, w którym jednakże najbardziej spektakularna jest Bazylika Notre-Dame de la Garde. Jest to neobizantyjski kościół, który znajduje się na wzgórzu La Garde, ponad sto sześćdziesiąt metrów nad poziomem morza. Dawniej był to punkt sygnałowy dla statków, które wpływały do Starego Portu. Obecnie stanowi jedno z popularniejszych na świecie miejsc pielgrzymkowych. Na początku była tutaj w trzynastym wieku kaplica z wysoką wieżą w intencji szczęśliwych powrotów marynarzy z Marsylii do ich domów.

Nantes

Przede wszystkim na uwagę w tym mieście zasługuje Katedra św. Piora i Pawła. Została ona zbudowana w stylu gotyckim. Budowa rozpoczęła się w 1434 roku. Trwała ona ponad czterysta lat. Styl dokładnie nazywa się gotyk płomienisty. Wejście to troje drzwi, tak zwana brama główna, brama św. Piotra i brama św. Pawła. Każde z nich posiadają imponujące portale. Katedra charakteryzuje się bogatymi rzeźbami, zdobieniami, płaskorzeźbami itp. Katedra ta jako jedna z niewielu we Francji nie posiada rozety, która jest wprost charakterystyczna dla kościołów francuskich.

Hawr

W Hawrze do zobaczenia są dwa wspaniałe kościoły, a mianowicie św. Józefa oraz św. Michała. Pierwszy został on wzniesiony w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku w stylu modernistycznym. Architektem był Auguste Perrot na terenie dawnego kościoła, który został zniszczony w wyniku drugiej wojny światowej. Z kolei drugi kościół to również modernistyczna świątynia, jednakże wybudowana w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Architektami byli Henri Colboc i Andre Zoppi. Zrekonstruowali oni częściowo dawny kościół zniszczony w wyniku wojny.

Noyon

Pełna nazwa znajdującej się tam katedry to Cathedrale Notre-Dame de Noyon. Dawniej była ona siedzibą diecezji Noyon, która została odwołana przez konkordat w 1801 roku, a następnie połączona z diecezją Beauvaix. Katedra ta powstała w stylu gotyckim. Została ona wybudowana na gruzach wcześniej spalonego kościoła z 1131 roku. Nie jest to najpiękniejszy kościół francuski, jednakże z pewnością warty odwiedzenia ze względu na swoją architekturę, niezwykle wyjątkową i piękną, a także specyficzny charakter samego miasta, w którym się on znajduje.

Nicea

Na terenie Nicei przede wszystkim na wspomnienie zasługuje Kościół Matki Bożej Wspomożycielki. Został on wybudowany w stylu modernistycznym w latach 1926 do 1933 roku. Autorem był Jules Febvre, miejski architekt, którego zainspirował przede wszystkim kościół w Raincy. Inicjatorami byli salezjanie. Jest to pierwszy kościół we Francji, który został wzniesiony dla salezjanów. Zbudowany jest ona ze zbrojonego betonu, na planie prostokąta. Stanowi on połączenie architektury zachodniej i bizantyjskiej.